W numerze 13/2017

Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie stanu negocjacji z MEN w zakresie statusu zawodowego pracowników oświaty
więcej na str. 3

„Solidarność” nie zgadza się na zmiany szkodzące nauczycielom

„Solidarność” nie zgadza się na zmiany w ustawie Karta Nauczyciela przedstawione do konsultacji w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, które są niekorzystne dla środowiska oświatowego, odbierają nauczycielom szereg uprawnień i godzą w ich żywotne interesy. Związek zaakceptuje tylko takie propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, które spowodują poprawę poziomu kształcenia, warunków pracy i sytuacji materialnej pracowników oświaty.
Zbigniew Świerczek
więcej na str. 3

 Opinia Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie konsultowanego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z dnia 30 maja 2017 r.

W imieniu Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, po zapoznaniu się z projektem przedłożonej do zaopiniowania ustawy, odrzucamy jej założenia. (…)
więcej na str. 4

(A)motywacyjny projekt zmian awansu zawodowego nauczycieli

(…)Tymczasem od kilkunastu lat nauczyciele muszą wysłuchiwać często nie-wybrednych uwag dotyczących jakości, czasu trwania i wynagrodzenia za swoją pracę. Właściwie cyklicznie co jakiś czas w przestrzeni publicznej przetacza się dyskusja na temat ich działalności zawodowej, wymiaru i wynagrodzenia. Przez przypadki odmienia się pojęcie „motywacyjnego” charakteru pracy.
Jerzy Ewertowski
więcej str. 7 

Wdzięczność i misja…

Ponad osiem tysięcy nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół, kuratorów oświaty z całej Polski wzięło udział w 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za miniony rok szkolny i prosić o bezpieczne wakacje i siły do pracy na kolejny rok. 80. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę odbyła się w dniach 1–2 lipca 2017 r. i przebiegała pod hasłem „Wdzięczność i misja”.
Bogusława Buda
więcej na str. 13

Życzymy i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa

Na Jasnej Górze, 1 lipca 2017r., przed XVI Ogólnopolskim Sympozjum Ewangelizacyjnym w przedsionku Auli Ojca Kordeckiego (gdzie mieścił się sekretariat 80. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców oraz „stolik” Stowarzyszenia Instytut Promocji Nauczycieli Solidarność) miała miejsce miła uroczystość. Przedstawiciele Stowarzyszenia IPN „Solidarność” złożyli życzenia imieninowe niedawnemu solenizantowi księdzu biskupowi Piotrowi Turzyńskiemu. Bukiet kwiatów oraz album „Listy do Ojca Świętego” z okolicznościowym wpisem zostały wręczone księdzu biskupowi przy śpiewie zaintonowanym przez Krzysztofa Jędrzejczyka. więcej na str. 13

Ogólnopolska Olimpiada Solidarności
Do czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii zgłosiło się ponad 3100 uczniów z całej Polski. Uczestnicy prezentowali swoją wiedzę na temat historii lat 1970–1990. Finał olimpiady i gala finałowa odbyły się 7 i 8 czerwca we Wrocławiu.
Barbara Ellwart
więcej na str. 15

Baden Powell a kolonialne korzenie skautingu…
Temat artykułu wielu osobom może się wydać kontrowersyjny, dlatego zastrzegam, że są to tylko moje przemyślenia dotyczące niechlubnej (moim zdaniem) genezy najważniejszej organizacji młodzieżowej działającej na całym świecie – skautingu. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w żadnym wypadku nie dezawuuję sensu jej istnienia.
Semen Czubenko
więcej na str. 16

Jabłuszko pełne snu
Lato i jesień to w naszym klimacie czas zbioru zbóż, warzyw, owoców. Zatrzymajmy się w starym polskim sadzie pod jabłonią, na której rosną: papierówki lub kosztele czy renety. Czy czujecie Państwo ten cudowny zapach; czasami zaostrzający apetyt, a czasami nakłaniający do refleksji?
Barbara Ellwart więcej na str. 18

Przywracanie pamięci o bohaterach...
Z inicjatywy Ochotniczego Szwadronu Klubu Kawaleryjskiego 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Gdańska oraz Stowarzyszenia Społeczności Cerkwickiej w Cerkwicy (gm. Karnice, pow. Gryfice) odbyła się uroczystość po-święcona pamięci pułkownika Kazimierza Kosiarskiego, byłego dowódcy m.in. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.
Henryk Mruk
więcej na str. 18