W numerze 16/2017

Czy proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozłożenie podwyżek na trzy lata satysfakcjonuje środowisko oświatowe? – wypowiedzi związkowców
więcej na str. 3

Konferencja ETUCE Krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Rydze

 

Europejski Komitet Nauczycielskich Związków Zawodowych (ETUCE) Krajów Europy Środkowo-Wschodniej obradował w Rydze w dniach 27 – 29 września 2017 r.
Tomasz Gryczan
więcej na str. 4

120 związkowców na spotkaniu z minister Anną Zalewską

Przedstawiciele Międzyzakładowych Organizacji Związkowych Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z Regionów: Świętokrzyskiego, Częstochowskiego, Podbeskidzia i Śląsko-Dąbrowskiego spotkali się z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. Konferencja, pierwsza z ośmiu zaplanowanych, miała miejsce 5 października w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.
Lesław Ordon
więcej na str. 5

Odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na najczęściej zadawane pytania dotyczące wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Komu może być wydane orzeczenia o indywidualnym nauczaniu? Indywidualne nauczanie jest przeznaczone jedynie dla dzieci, których stan zdrowia nie pozwala na uczęszczanie do szkoły. Są to dzieci po wypadkach, ciężko chorujące (np. choroba nowotworowa), którym choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie i bycie w szkole. Pamiętajmy, że nie mówimy o dzieciach nie-pełnosprawnych, które muszą chodzić do szkoły. MEN zależy na tym, aby dzieci z niepełnosprawnościami uczęszczały do szkoły razem ze swoimi rówieśnikami. więcej str. 7

Lekcje z ZUS – czwarta edycja
Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki niemu uczniowie poznają zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Wiedza ta pomaga im świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.
Magdalena Sobiak więcej na str. 13

Śmiać się do rozpuku

Które sformułowanie jest poprawne: śmialiście się czy śmieliście się? Skąd wziął się w języku polskim wyraz śmiech; co znaczył dawniej, a co dziś znaczy? Co to jest rozpuk?
Barbara Ellwart
więcej na str. 14

Sandomierz – miasto królewskie
Twórcy „Solidarności” w oświacie i wychowaniu sprzed 37 lat, czyli członkowie Koła Emerytów NSSZ „S” z Rzeszowa, pojechali tym razem na Ziemię Sandomierską. Stanisław Alot
więcej na str. 15

Konkurs, który buduje tożsamość narodową młodzieży
Trwa rekrutacja do V edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, którego organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności. Jego celem jest wzbudzenie zainteresowania wśród młodzieży genezą i przebiegiem przemian demokratycznych w Polsce i na świecie. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 500 szkół z całego kraju. Organizatorzy mają nadzieję, iż w tym roku szkół będzie jeszcze więcej.
Anna Krzemińska
więcej na str. 16

Nauka programowania i inne nowości w roku szkolnym 2017/2018
Rozpoczął się rok szkolny 2017/2018, w którym zaczynają się zmiany w oświacie. Obejmują one reformę ustroju szkolnego, nowe rozwiązania w szkolnictwie zawodowym, w organizacji szkół i placówek oświatowych, a także nowe treści nauczania. Reforma edukacji będzie wdrażana kilka lat, ale zasadnicze zmiany są wprowadzane już w tym roku szkolnym.
Barbara Ellwart więcej na str. 16

Po wizycie u Ostrobramskiej Pani
Rzeszowska Gildia Miłośników Nauki w lipcu br. zorganizowała kolejny wyjazd na polskie Kresy. Tym razem od 5 do 9 lipca autokarem podróżowała pięćdziesięcioosobowa grupa reprezentująca rzeszowską nauczycielską „Solidarność”, nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nosówce, Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Rzeszowie i innych fascynatów polskiej kultury na Wschodzie. Uczestnicy pięciodniowego wyjazdu mieli dokładnie zaplanowane trasy zwiedzania najważniejszych zabytków Wilna i okolic (w promieniu do 100 kilometrów).
Bernadetta Duś, Dariusz Zięba więcej na str. 18