VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ „Przegląd Prawny” nr 3 z 2018 r.

Poczta do prawnika
Dodatkowe wynagrodzenie roczne
Urszula G.: przewodnicząca KM POiW NSZZ „Solidarność”: Prosimy o odpowiedź na dwa pytania.
Pierwsze pytanie dotyczy wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
W jaki sposób obliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczyciela, który do 23 czerwca (do końca zajęć edukacyjnych) był zatrudniony w gimnazjum, skoro to gimnazjum od 1 września zostało szkołą podstawową, i tam został nawiązany ponownie stosunek pracy z tą samą osobą?
Czy wliczamy do wypłacenia cały okres zatrudnienia, czy tylko od 1 września ?
Pytanie drugie dotyczy nawiązywanie stosunku pracy z nauczycielem.
Czy zgodne jest nawiązywanie stosunku pracy z nauczycielem od 1 września do końca zajęć edukacyjnych i ponowne zatrudnianie od 1 września na to samo stanowisko?

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ
„Przegląd Prawny” nr 2 z 2018 r.

Prawnik informuje
Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczące niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli
W art. 76 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań finansowych (Dz. U. poz. 2203) wprowadzono szereg zmian do Karty Nauczyciela.
Wśród tych zmian zostały uchylone niektóre świadczenia socjalne dla nauczycieli, określone w art. 76 pkt 25-27 tej ustawy, wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. oraz w pkcie 28 z terminem wejścia w życie z dniem 1 września 2018 r..
I tak – w art. 76 pkt 25 powyższej ustawy – w art. 54 Karty Nauczyciela zostały uchylone ust. (…)
(cały art. radcy prawnego B. Soczyńskiego w: PO nr 2, str. 9 i 10)

Redakcja informuje
1918 – 2018
100-lecie odzyskania niepodległości Polski
W 2018 roku mija 100 lat od 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała – po rozbiorach i 123 latach niewoli – niepodległość.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Parlament RP uchwalił także ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
Rada Ministrów przyjęła uchwałę o ustanowieniu wieloletniego programu pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021
(bme)

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ
„Przegląd Prawny”

Poczta do prawnika
Fundusz mieszkaniowy
Czy nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół zatrudnionych na czas określony można wyłączyć z korzystania przez nich z funduszu mieszkaniowego (u nas jest on centralizowany)?
(…)
(odp. radcy prawnego B. Soczyńskiego w: PO nr 1, str. 9)

Akty prawne
Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 1 sierpnia 2017 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli
(Dz. U. z 2017 r. poz. 1575)

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ

„Przegląd Prawny”

Poczta do prawnika
W sprawie rozłączenia szkół publicznych
Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”: Na mocy nowego prawa oświatowego oraz decyzji naszej Rady Miejskiej w sprawie sieci szkół gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej. Zarówno społeczność gimnazjum jak i władze miasta mówią, że widzą zasadność rozłączenia tych szkół, by byłe gimnazjum stało się samodzielną szkołą podstawową z wygaszającymi klasami gimnazjum.
Czy na gruncie obecnych przepisów można od 1 września 2018 r. rozłączyć szkoły, nie czekając dwa lata?

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ Przegląd prawny nr 10/2017

Prawo oświatowe, Poczta do Prawnika
Status prawny nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej

W związku z wystąpieniem Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w powyższym temacie przedkładamy poniższe wyjaśnienia. Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, pomimo że funkcjonują od wielu lat, do niedawna nie miały oparcia prawnego i organizacyjnego w systemie oświaty, jak pisaliśmy o tym w „Przeglądzie Oświatowym” z dnia 15 kwietnia 2013 r., z którego fragment przytaczamy poniżej. „Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, pomimo że funkcjonują od wielu lat, nie znajdują oparcia prawnego i organizacyjnego. Zgodnie z art. 61 ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VI. Nie ma w tym przepisie, ani w jakimkolwiek innym, regulacji prawnej stanowiącej, że struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje także od-działy przedszkolne. Nie są też przewidziane oddziały przedszkolne w statucie szkół podstawowych, o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, ani w ramowym statucie szkoły podstawowej, stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, ze zm.)”.

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ
„Przegląd Prawny”

Prawnik informuje
W sprawie udziału przedstawicieli związków zawodowych w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły
W ostatnim okresie pojawiły się nowe problemy dotyczące ustalania składu Komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły z udziałem w tej komisji przedstawicieli związków zawodowych. Jest to związane ze zmianami art. 36a ustawy o systemie oświaty, wprowadzonymi ustawą z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1010).
Nowe brzmienie art. 36a ustawy o systemie oświaty zostało przeniesione do art.
(…)
(obszerny art. radcy prawnego B. Soczyńskiego w: PO nr 18, str. 9-11)

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ
„Przegląd Prawny”

Poczta do prawnika
Praca nauczyciela w sobotę lub niedzielę
Celina Sz., przewodnicząca KM POiW NSZZ „Solidarność”: Proszę o opinię prawną w sprawie przedstawionej przez naszego nauczyciela – związkowca, który pisze jak poniżej.

VADEMECUM WIEDZY PRAWNICZEJ
„Przegląd Prawny”

 

Prawnik informuje
Status prawny i czas pracy nauczycieli wspomagających

W ostatnim okresie ponownie pojawiły się pytania dotyczące czasu pracy nauczycieli wspomagających, a w szczególności, czy ten czas pracy ma być mierzony w godzinach lekcyjnych, wynoszących 45 minut, czy też w godzinach zegarowych wymuszających 60 minut.
Aby odpowiedzieć na z pozoru proste pytanie należy najpierw określić, kto to jest nauczyciel wspomagający, jakie są jego zadania, tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, od czego zależy, jaką miarą należy liczyć jego czas pracy.
Zacząć należy od tego, że nazwa stanowiska „nauczyciel wspomagający” nie występuje w przepisach prawa oświatowego ani w innych przepisach, a wystąpiła jedynie w wyroku
(…)
(obszerny art. prawników B. Soczyńskiego i T. Gryczana w: PO nr 16, str. 9-12)